Autorem zastavovacích studií a vizualizací a výlučným vlastníkem pozemku p.č.226/1 o výměře 41.191 m2 je Róbert Nemeček.
POZEMEK JE V NÁVRHU ÚZEMNÍHO PLÁNU MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ POD PLOCHOU Č.Z41.17 URČENOU K BYTOVÉ ZÁSTAVBĚ.
PODLE PŘEDBĚŽNÝCH INFORMACÍ BY MĚL BÝT SCHVÁLEN NOVÝ ÚZEMNÍ PLÁN NEJPOZDĚJI DO KONCE ROKU 2023, KDY BUDE ROZHODNUTO O NÁMITKÁCH A PŘIPOMÍNKÁCH PROTI NÁVRHU ÚZEMNÍHO PLÁNU.
Dne 31.5.2021 zastupitelé vyjádřili politickou vůli k eliminaci rozsahu výstavby Svinary navržené podle uvedeného návrhu územního plánu.
Podle názoru Nejvyššího správního soudu ze dne 12.5.2022 č.j. 4 As 419/2021 – 44 není toto usnesení zastupitelstva o eliminování výstavby rozhodnutí o námitkách a připomínkách proti stávajícímu návrhu územního plánu a oprávnění rozhodnout o námitkách a připomínkách již není v kompetenci politiků v současné fázi tvorby nového územního plánu.
Historie jak se dostal pozemek do návrhu územního plánu
Grafickou část zastavitelnosti území najdete na těchto stránkách Magistrátu města Hradce Králové :
http://www.hradeckralove.org/assets/File.ashx?id_org=4687&id_dokumenty=59533
Na těchto stránkách dále najdete tuto grafickou část návrhu územního plánu pro lokalitu Svinary:
Návrh územního plánu pro lokalitu Svinary – plocha Z41.17
Plocha Z41.17 je v návrhu územního plánu vymezena jako příměstské subcentrum. Dle návrhu územního plánu na území příměstského subcentra lze prioritně umisťovat zejména stavby rodinných domů, stavby základního občanského vybavení, stavby s integrovaným občanským vybavením (pro obchod, služby, stravování apod.) s důrazem na komerční využití parteru, dále pak rozvíjet, případně vytvořit kultivované veřejné prostranství v těžišti příměstského subcentra s napojením na hromadnou dopravu s vazbou na centrum města (situováním zastávek veřejné hromadné dopravy) a veřejné prostranství vybavit veřejnou zelení a prvky pro pohyb a pobyt pěších (drobná architektura, mobiliář apod.) a cyklistů.
V současné době je pozemek ornou půdou.
Připravujeme podnikatelský projekt, který je závislý na schválení návrhu územního plánu:
SVINARY ZÁHUMENKY – ZELENÁ STAVENÍ S HOME OFFICE.
městská část Hradec Králové – 500 09 Svinary
Lokalita se nachází v blízkosti přírodního koupaliště Stříbrný rybník mezi Přírodním parkem Orlice a Městskými lesy. Lokalita je dostupná MHD Hradce Králové. Lokalita je téměř na konci zástavby a je známá okolními historickými budovami. Půda je písčitá, pozemek nikdy nebyl postižen povodněmi, ani stoletou vodou. Z jedné strany pozemku k výstavbě je stávající komunikace pro motorovou dopravu k Borku a z dalších tří stran jsou nezastavěné plochy orné půdy navržené pro zelené části – ZÁHUMENKY (sady s ovocnými stromy a keři).
CENOVÁ KALKULACE PO SCHVÁLENÍ NÁVRHU ÚZEMNÍHO PLÁNU A VYDÁNÍ ÚZEMNÍHO A STAVEBNÍHO POVOLENÍ :
Budoucí cena pozemku činí 4 tis. Kč/m2 (včetně DPH) za zasíťovaný pozemek napojený na komunikaci.
Výměry pozemků jsou od 406 až 1.023 m2. Ceny pozemků jsou od 1.636.000,- Kč do 4.092.000,- Kč (včetně DPH ) .
Cena samotného budoucího domu (A,B a C ) bez pozemku činí 20 tis./m2 užitné plochy . Cena samotného budoucího domu B Economic bez pozemku činí 25 tis./m2 užitné plochy. Ceny jsou včetně DPH. V těchto cenách není navýšení stavebních prací a inflace v roce 2022. Konečné ceny budou sděleny vážným zájemcům o koupi.
Užitné plochy budoucích domů ( A,B, B Economic a C) jsou od 134 m2 do 306 m2. Ceny domů ( A,B, B Economic a C) bez pozemku jsou od 3.350.000,-Kč do 6.132.000,-Kč.
Ceny budoucích domů ( A,B, B Economic a C) s pozemkem jsou od 5.994.000,-Kč do 10.224.000,-Kč (včetně DPH ).
REZERVAČNÍ VRATNÁ KAUCE: 500 TIS. KČ. ZÁJEMCI MAJÍ TUTO KAUCI ZAJIŠTĚNOU ZE 100 % ZÁSTAVNÍM PRÁVEM NA NEMOVITOSTECH INVESTORA. ZÁJEMCE MÁ Z KAUCE VÝNOSOVÉ ZHODNOCENÍ 3 % ZA ROK.
V lokalitě připravujeme výstavbu 31 zelených stavení DŘEVOSTAVEB (předstěna s integrovanou zelení – vinná réva, chmel apod.) a s fotovoltaickou krytinou na střeše. Fotovoltaická elektrárna a vlastní studna s pitnou vodou zajišťují naprostou soběstačnost. Dům má 1 podzemní patro a 3 nadzemní podlaží. Obsahuje tři samostatné vstupy z ulice směrem do těchto částí:
- hlavního bytu o cca 4 místnostech (2x WC s vanou)
- do nebytové jednotky (HOME OFFICE) s čekárnou a 1x WC pro klienty
- do bytu pro hosty (jako investice) s kuchyní, 1x WC a sprch. koutem.
Hlavní byt má vinný sklep, 2x krytou garáž, sušárnu bylinek, skleník s vodní plochou.
Nový stav vizualizace zelené zástavby:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Domy jsou rozděleny do těchto tří typů:
Dvojdomek A (Stodola) 8x. Vizualizace se zelení.
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Samostatně stojící dům B (Štít) 20x. Vizualizace bez zeleně
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Samostatně stojící dům B (ŠTÍT) 20x. Vizualizace bez zeleně.
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Dvojdomek C (Roubenka) 4x. Vizualizace bez zeleně.
Vizualizace všech domů se zelení:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Rozdělení pozemku a zapasování domů do pozemků:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Ceny domů a pozemků:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Tabulka místností:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Architektura navržených domů A,B a C byla inspirována zaniklými stavbami, které se nacházely v blízkosti lokality. Jde tedy částečně o reminiscenci zaniklých staveb podle této předlohy:
Předloha J. Pilaře z roku 1804 (Vyobrazení zaniklého nábřežního mlýnu, pily a hospodářských staveb):
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Historická vrata v okolí:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Nově navržená vrata v zástavbě:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
V projektu se odráží současná celosvětová pandemie a naším cílem je koncentrovat bydlení, práci a mimopracovní aktivity do místa bydliště. Okolí přírodního koupaliště Stříbrný rybník, přírodního parku u řeky Orlice, cesty v lesním masivu Městských lesů a vyhlášené trampské osady nabízejí možnost trávit zde čas o dovolených a volném čase.
Podrobnosti výstavby:
Stávající stožáry vysokého napětí na hranici východního pozemku půjde do země. Každý záhumenek bude mít sklad zeleniny v zemi a zděnou místnost, kde bude výlevka pro čištění zeleniny v suchém sklepě. Do tohoto sklepu je možné vstoupit dvěma schodišti z vnitřní a venkovní části domu (z garáže a ze skleníku).
Hlavní byt má v 3. NP tzv. Hambalku (sušárna bylinek a ovoce nebo sušárna prádla), která nabírá horký vzduch z dutého stropu, který prochází do místnosti sušárny a dále pokračuje s odtahem do exteriéru.
Vodní plocha ve skleníku se zadržuje ochranou speciální folií, a tak se sbírá voda ze střechy a jsou zde vysazeny vodní rostliny se samočistícími schopnostmi, které vodu přirozeně čistí, a v této nádrži se dá koupat, aniž by bylo potřeba dezinfekčních prostředků.
Nezastavěná část pozemku má ochrannou folii vyspádovanou do rybníčku s přepadem do vsakovací části okolo stromů a při návalovém dešti jde přepad do rigolů okolo silnice a končí ve vsakovacích nádržích Náveských rybníků, ve kterých jsou rostliny, které čistí vodu.
Kolárna je vytvořená pod schodištěm do bytu pro návštěvy a je bezbariérově přístupná a chráněná proti dešti.
Garáž a přístřešek v jednom. Předpokládá se, že u rodinného domu je velice praktický přístřešek pro letní pobyt venku. Z tohoto důvodu se předpokládá, že při setkání většího množství lidí se garáž uvolní od aut a uvolněný prostor garáže poslouží jako přístřešek pro posezení.
Pergoly nastojato (zelené předstěny) mají všechny domy a slouží jako zastínění a mají variabilní rozteče lanek, aby bylo možné průsvitnost pergoly nastojato regulovat pomocí nerezových profilů C u střechy i v podlaze. V prosluněné části se nachází kryté zápraží pro posezení.
Domy jsou převážně navrženy tak, že hlavní byt má okna na východ a západ, protože se předpokládá, že v pracovním týdnu osoby pobývají v domě jen ráno a odpoledne. Naopak nebytový prostor má jižní okna, aby zde bylo přirozené osvětlení na práci po dobu 10 hodin (HOME OFFICE).
Na střeše je fotovoltaická krytina, která je k nerozeznání od běžně používané krytiny, jež majiteli zajistí naprostou soběstačnost a zisk, včetně bytu pro hosty, který v případě výpadku příjmů může sloužit jako velmi dobrá investice.
Pro obsluhu nové výstavby vznikne nová ulice podle vzoru staré návsi s ovocnými stromy (třešňové aleje) a zelení, Náveským rybníkem, kašnou a dvěma hasičskými nádržemi. Prostorná náves bude umožňovat prostor pro lidové oslavy (Májky a Velikonoce). Na začátku výstavby bude vysázena rychle rostoucí zeleň (stromy, rostliny a keře) a současně cílová výsadba (ovocné stromy a keře). První efekt by se měl dostavit během prvních let a v budoucnosti bude rychle rostoucí zeleň nahrazena cílovou výsadbou. První Náveský rybník je do tvaru neregulované řeky Orlice podle historické mapy z roku 1804 s miniaturami dřevěných staveb podle uvedené předlohy J. Pilaře z roku 1804 (Vyobrazení zaniklého nábřežního mlýnu, pily a hospodářských staveb), které poslouží jako dětské domky a budou představeny jako vzor nové zástavby. Dále zde vzniknou dvě hasičské nádrže s vodou a kašnou uprostřed zástavby v kruhovém objezdu. Každý dům má vlastní skleník, ve kterém se nachází část odkryté nádrže na vodu (zbývající část je pod zemí a pod zeminou) zabraňující odpařování vody. Všechny tyto vodní nádrže zachytávají dešťovou vodu ze střechy a v období velkých dešťů přepadem obtékají okolo strouhy vedle silnice a končí v Náveském rybníku a hasičských nádržích a odsud přepadem končí v přírodním vsaku. Ve vodní ploše jsou speciální rostliny, které zajišťují průzračnost vody a rybí osádka bude k pobavení komunity. Okolo Náveského rybníku a hasičských nádrží vznikají parky s lavičkami. Mezi domy budou jen živé ploty. Cílem projektu je představit ekologický způsob výstavby a ukázat domy budoucnosti.
Tři z navržených domů byly již zarezervovány a budou sloužit jako stodoly (zemědělské stavby), zázemí pro ekologické obdělávání okolních nestavebních pozemků, které nový zemědělec hodlá využívat jako sady s ovocnými stromy a keři. V těchto domech bude poskytovat profesionální služby zahradníka majitelům pozemků a údržbu lokality, včetně péče o zelené stěny a živé ploty. Snaží se změnit agrární obdělávání půdy, která vede k erozi půdy, na ekologické obdělávání půdy s majoritní zelenou částí (ovocné sady a keře), přičemž do této činnosti se může zapojit kterýkoliv z majitelů domů. Tyto nové sady nazýváme Záhumenky a budou k dispozici i majitelům pozemků. V jedné z budov vznikne moštárna. Právě ve Svinarech vzniklo 1. zemědělské družstvo a nedaleko se nachází zemědělská stavba. Obnova Záhumenků je tedy návrat k tradici.
Navržená zástavba pohled od východu:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Historická mapa z roku 1804 s popisky:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Stávající využití pole:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Nový způsob využití území – Výstavba zelených domů a založení Záhumenků (Ovocné sady plné stromů a keřů):
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Inspirace těla hada pro zastavovací studie
Navržená zastavovací studie v rámci širších vztahů překračuje hranice pozemků investora a předkládá návrh komunikační struktury cyklostezek a zpevněné plochy pro zemědělskou techniku pro okolní pozemky orné půdy navržené pro užívání jako záhumenky – sady s ovocnými stromy a keři. Navržená síť komunikací znázorňující hlavu hada, jehož ocas sahá až do původních meandrů řeky Orlice, je znovuzrozením a připomenutím tradičních hodnot, zejména ekologie (výstavba z obnovitelných zdrojů), kterou podporuje. Právě meandr Orlice dal myšlenku vytvořit strukturu komunikace a cyklostezek do tvaru hadí hlavy a biocentrum představit jako jeho tělo. Oko hada tvoří funkční kašnu a korunku na hadí hlavě představují hasičské vodní nádrže. Pigmentaci hadí hlavy představuje vodní plocha s malými dřevěnými miniaturami podle předlohy J. Pilaře z roku 1804 (Vyobrazení nábřežního mlýnu, pily a hospodářských staveb), jež jsou smutnou vzpomínkou na neregulovaný tok Orlice. Navržené dřevěné stavby jsou částečnou reminiscencí zaniklých staveb a jsou inspirovány stejnou předlohou. Podle stejné předlohy vzniká miniatura vodní plochy do tvaru neregulovaného toku Orlice (meandry) podle fotografie z roku 1804 a výroba dřevěných miniatur stavby se plánuje usadit na začátku řešeného území.
Navržená síť komunikací znázorňující tělo hada, jehož ocas sahá až do původních meandrů řeky Orlice vyznačená do Mapy CZ:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Navržená síť komunikací znázorňující hlavu hada, jehož ocas sahá až do původních meandrů řeky Orlice vyznačená do Mapy CZ:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Kašna v kruhovém objezdu uprostřed zástavby je inspirována okem hada:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Inspirace předlohy J.Pilaře z roku 1804(Vyobrazení nábřežního mlýnu, pily a hospodářských staveb) pro návrh staveb ve skutečné velikosti, ale i pro návrh realizace miniatur dřevěných staveb a meandru řeky přesně podle této předlohy.
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Návrh miniatur dřevěných staveb a vodní plochy podle předlohy J. Pilaře z roku 1804 (Vyobrazení nábřežního mlýnu, pily a hospodářských staveb. Tyto miniatury budu při vjezdu do nové zelené zástavby.
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Dokumentace k dvojdomu A – STODOLA (půdorys a bokorys):
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Dokumentace k dvojdomu B -ŠTÍT (půdorys a bokorysy) :
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Dokumentace k dvojdomu B -ŠTÍT ECONOMIC (půdorys a bokorysy) :
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Dokumentace k dvojdomu C – ROUBENKA( půdorys a bokorysy):
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)
Rezervační smlouvy a korporátní dluhopisy se 100% zajištěním:
KAŽDÝ ZÁJEMCE O POZEMEK NEBO DŮM MŮŽE ZÍSKAT REZERVACI NA ZÁKLADĚ REZERVAČNÍ SMLOUVY VE KTERÉ JE REZERVAČNÍ VRATNÁ KAUCE VE VÝŠI 500 TIS. KČ. ZÁJEMCI MAJÍ TUTO KAUCI ZAJIŠTĚNOU ZE 100 % ZÁSTAVNÍM PRÁVEM NA NEMOVITOSTECH INVESTORA. ZÁJEMCE MÁ Z KAUCE VÝNOSOVÉ ZHODNOCENÍ 3 % ZA ROK .
Nemovitosti zastavené ve prospěch korporátních dluhopisů jsou jednotky byty a nebytové prostory v Paláci Komenium v centru a historické části Hradce Králové (Jednotky v domě č.p.264, kat.území Hradec Králové jednotky 264/5, 264/1, 264/11, 264/18 a 264/21), který prošel generální opravou a rekonstrukcí a jde o nejkrásnější prostory v městě (www.palackomenium.cz), které se toho času pronajímají za tržní nájemné.
Fotodokumentace Páláce Komenium po generální opravě a rekonstrukci:
(pro zvětšení a zaostření na obrázek klikni)